czwartek, 17 marca 2016

Czas na kiełki!

Moje ulubione kiełki uprawiam prawie cały rok.  Jednak wiosną zaczyna się szał, kiełki są dostępne wszędzie, w każdym markecie, na każdym straganie, do wyboru, do koloru! Zawsze wtedy robię wieeeelkie zapasy, żeby starczyło na jesień i zimę.

Wiosną są one najcenniejszym naturalnym źródłem witamin i minerałów, a także błonnika, białek i tłuszczy. Warto po nie sięgać w zastępstwie sztucznie pędzonych nowalijek.

kiełki, uprawa kiełków, kiełkowanie nasion,

Niektóre rodzaje to pewniaki i ich uprawa udaje się zawsze (rzeżucha, lucerna, słonecznik, rzodkiewka), inne kiełkują o wiele słabiej, dłużej i rzadko je kupuję (brokuł, czerwona kapusta). Nigdy nie sięgam po kompozycje gotowe do spożycia, lubię obserwować cały proces rośnięcia, jest w tym jakaś magia :). 
Próbowałam różnych sposobów uprawy - na talerzu, na kiełkownicy, w słoiku, w woreczku, na sitku. Rzeżuchę i czasem rzodkiewkę sadzę tradycyjnie na talerzu - na wacie. Wszystko inne natomiast na zwykłym sitku, ułatwia to codziennie płukanie. Czas rośnięcia większości to 5 - 7 dni. Można je przechowywać w lodówce przez około tydzień, ja jednak najczęściej zjadam je w ciągu 3 dni od osiągnięcia ostatecznej fazy wzrostu. 

O uprawie i wartościach odżywczych poszczególnych rodzajów będzie w kolejnych wpisach.

2 komentarze:

 1. Witam

  Życzę owocnego pisania ale na razie blog przypomina trochę poradnik dla rodziców He He…
  Może i fajnie ale ja bym chciał więcej wiadomości w stylu „co tam u Was słychać” ;-)

  Poza tym masz rację - spacery to podstawa a zdrowe odżywianie popieram ale mój Syn jest takim niejadkiem, że my jesteśmy zadowoleni jak je cokolwiek… z czytaniem zgadzam się całkowicie i u nas jest tak samo z tym, że mój Syn nie pyta co czytam tylko wali rękami i nogami w moją książkę abym z nim walczył ;-)
  Ale czytamy też razem, ostatnio komiksy Tytusa przerabiamy oprócz dziecięcych książek

  Serdeczne pozdrowienia
  M.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ha ha, może wyjdzie z tego poradnik, a może co innego, sama jeszcze nie wiem :-). Na większe uzewnętrznianie się przyjdzie jeszcze czas ;).
  Pozdrawiam również!

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...