niedziela, 12 lutego 2017

Mamo, podaj dziecku wodę!

"Nie dajesz mu soczków?" - "Raz już dostał, ale głównie wodę". Zdziwienie na twarzy pytającej. Kurtyna.

Przedstawienie, które przechodziłam wielokrotnie przy Adrianie, i które miało swoją premierę i tym razem, przy Maksie. Na pytanie, co powinno pić niemowlę / dziecko jest tylko jedna prawidłowa odpowiedź: WODĘ. Tak samo jak każdy dorosły zresztą. Skąd się bierze przeświadczenie, że dziecko powinno pić soczki, herbatki, napoje? Soki, 100%, owszem, są bardzo zdrowe, ale nie powinno się ich pić przez cały dzień na okrągło. Herbatki? Tylko ziołowe, jeśli jest taka potrzeba. Na co dzień jednak, przez cały czas - woda. Dla niemowlaków do skończenia 1. roku życia - woda źródlana, dla starszaków może być już mineralna.

Maks jak większość dzieci na samym początku nie chciał pić wody. Przy odwrocie od butelki nie chce pić z niej mleka, a co dopiero wody. Zaczęłam więc, podobnie jak kiedyś Adrianowi, podawać wodę łyżeczką, obecnie dwa razy dziennie, po śniadanku i obiadku. Na początku tak podawaną wodę tolerował, po mniej więcej dwóch tygodniach nastąpiło przyzwyczajenie i teraz wodę po prostu lubi i wręcz cieszy się, gdy mu ją podaję.

Zdrowy nawyk, który zaszczepiłam starszemu synowi, i który dzięki temu pije TYLKO WODĘ. W okresie zimowym robię mu czasem herbatkę z kawałkami imbiru, cytryną albo malinami z przetworów babcinych, słodzoną miodem. Trochę ubolewam, bo Adi nie przepada za sokami. Marchewkowy 100% wypije, do innego trzeba go przekupywać :). Ale to nie szkodzi, bo dzięki przyzwyczajeniu do picia wody Adi nie napije się żadnych słodzonych napojów, a już na pewno nie tknie gazowanych, bo te "szczypią w język" :). Jak widać, 4-latek może nie znać smaku coli i jest to zupełnie normalne. Może dlatego, że nie pił słodkich soczków i napojów, do dziś nie ma śladu próchnicy na zębach?

Także drogie mamy, jeśli Wasze maluchy nie chcą pić wody, nie panikujcie, tylko je z tą wodą oswajajcie, a wyjdzie to im na zdrowie. 

4 komentarze:

  1. Moje córki uwielbiają pić zwykłą wodę. Sok piją raz na jakiś czas. Bardzo rzadko.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dokładnie! Woda i tylko woda. Ja jestem na etapie przyzwyczajania do picia wody. Podaję często tak żeby przynajmniej zwilżyła sobie usta :) Chciałabym żeby nam też się udało tak przyzwyczaić do wody jako tobie Adiego :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Moja mała na szczęście lubi wodę, bardzo się z tego cieszę.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...