piątek, 1 kwietnia 2016

Jak czytać więcej książek

W tym roku, po raz pierwszy w życiu, postanowiłam notować liczbę przeczytanych miesięcznie książek. Zapisuję wszystkie 'lekkie' powyżej 300 stron, bo inne to 'łykam' w godzinę lub dwie, oraz wszystkie naukowe. Średnia ilość na miesiąc od stycznia to 12. Jak udaje mi się tyle czytać?

Może się wydawać, że nic nie robię, tylko cały dzień siedzę i czytam. Ach, za mną takie piękne czasy, gdy czytałam nawet przy stole na imieninach u babci, na nudnych lekcjach w szkole (ukrywając książkę pod zeszytem), czy zamykałam się na weekend w pokoju z jakąś niesamowitą powieścią...

Niestety w dorosłym życiu nie ma tak dobrze, zwłaszcza odkąd na świecie pojawił się Adi :). Nie lubię jednak marnować czasu i zawsze mam przy sobie jakąś książkę, która niejednokrotnie ratuje mi życie. Czytam, gdy zdarza mi się jechać do pracy autobusem, w poczekalni do lekarza, w kolejce w banku itp, oczywiście także w wannie... Regularnie czytam wieczorem przez jakąś godzinę, gdy mąż kąpie synka, i gdy po wieczornym czytaniu bajki on zasypia a ja siedzę przy nim, oraz tuż przed pójściem spać. Jednak oboje z mężem uwielbiamy wieczory filmowe, nie wszystkie poświęcam więc książkom. W weekend czytam także podczas drzemki syna oraz na placu zabaw. 


Przede wszystkim im więcej czytamy, tym czytamy szybciej. Osobiste rekordy biłam na studiach filologicznych. Wtedy też, aby mieć czas przeczytać cokolwiek co chciałam, musiałam najpierw przeczytać całą listę książek koniecznych, aczkolwiek niekoniecznie przeze mnie chcianych :). Najmniej natomiast czytałam w pierwszym roku rozkręcania własnej działalności gospodarczej i później niestety widziałam tego efekty. Czytanie redukuje stres - gdy go brakowało, stres się potęgował.

Póki co sięgam tylko po wersje papierowe. Przymierzam się do zakupu czytnika, ale jakoś tak nie jestem przekonana... Pewnie dlatego, że uwielbiam biblioteki, uwielbiam grzebać między półkami, rezerwować najbardziej poczytne tytuły i czekać na swoją kolej. Panie z moich ulubionych bibliotek znają mnie po imieniu, przymykają oko na przetrzymanie bądź same przedłużają mi pozycje, ale też zatrzymują pod biurkiem najlepsze kąski, które akurat wróciły :). Lubię też wymieniać się książkami ze znajomymi. Nie mam też czasu na audiobooki, choć uważam to za fajną alternatywę.

Jednocześnie czytam co najmniej dwie książki, z których jedna jest powieścią, kryminałem itp., a jedna czymś bardziej ambitnym, przeważnie z dziedziny psychologii i pedagogiki obecnie (rozwój osobisty i rodzicielstwo). Literaturę lekką oczywiście czyta się szybciej, dużo wolniej czytam książki naukowe, z których przyswajam interesującą mnie wiedzę, i z których często robię notatki, bądź też te w oryginale, po angielsku.

Do czytania najbardziej motywuje mnie sterta książek czekających na półce. Największe tempo czytania mam świeżo po wizycie w bibliotece lub księgarni, i zwalnia ono wraz ze zmniejszającą się ilością książek 'jeszcze nieprzeczytanych'. Wszak książki nie może zabraknąć! :)

Dawno też zrezygnowałam z zasady, aby czytać coś od początku do końca, i chociaż nadal rzadko, to jednak zdarza mi się zrezygnować z przeczytania czegoś, co okazuje się niewarte mojego czasu. Podobnie mam z filmami. 

90% wybieranych przeze mnie pozycji to te, które mnie interesują. Jednak czytam także książki, które są akurat 'modne', reklamowane, o których jest głośno. Głównie dlatego, że chcę wyrobić sobie o nich własne zdanie i móc rozmawiać o nich z innymi.

Obecnie 'na tapecie' mam Cobena i Pawlikowską:


11 komentarzy:

 1. można wpaść w kompleksy przy Tobie ale ja osobiście uważam, że książki są owszem fajne ale jest mnóstwo innych fajniejszych rzeczy do robienia więc w porównaniu z Tobą czytam niewiele...
  poza tym ciekawi mnie jakie tytuły wymienisz jak zapytam o 10 najważniejszych książek w życiu?

  M.

  OdpowiedzUsuń
 2. Tylko ja nie spędzam z książką każdej wolnej chwili, po prostu dużo czytam :). Zresztą nieważna jest ilość, ważne, że się w ogóle czyta. Pewnie Cię zaskoczę, ale nie mam takich najważniejszych. Tzn. jest wiele, które dużo mi dały i czegoś nauczyły, głównie te motywacyjne. Mam też swoje ulubione, do których wracam, ale najważniejszych nie mam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. oj tam nie oszukuj każdy ma jakieś najważniejsze książki, które go ukształtowały lub miały jakiś wielki wpływ lub się do nich wracało milion razy i podejrzewam, że nie chce Ci się dla mnie wybrać tej dziesiątki? :-(

   M.
   ps: no dobra, uważam, że książki motywacyjne to bzdura więc poproszę o 10 najlepszych powieści wszechczasów według Ciebie :-)

   Usuń
 3. Kiedy mi naprawdę ciężko jest wybrać te naj :). Aczkolwiek, podsunąłeś mi pomysł na notkę! Cierpliwości :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Pamiętam to czytanie na lekcjach :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Cieszę się, że mnie nie trzeba do czytelnictwa zachęcać. Rodzice wpoili mi to już w dziećiństwie.

  OdpowiedzUsuń
 6. "Dawno też zrezygnowałam z zasady, aby czytać coś od początku do końca". Ja wciąż mam z tym problem. Film wyłączę, ale książkę jakoś żal odłożyć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem doskonale, ale czasem warto. Zbyt wiele ciekawszych czeka.

   Usuń
 7. Ostatnio mam więcej czasu i chłonę książki w hurtowych ilościach. Chwilowo więcej z samorozwoju, nauki- wiadomo, że czyta się je nieco wolniej, czasem przeplatam czymś "lżejszym" :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też tak mam, wiadomo, że 'trudniejsze' czyta się wolniej.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...