piątek, 13 maja 2016

Jodi Picoult - "Zagubiona przeszłość"

Autorka książek na trudne, a jednak bardzo 'życiowe' tematy. Po każdej z nich muszę sięgnąć po coś lżejszego, bo tematyka na długo zostaje w głowie i skłania do przemyśleń. Jodi jest matką trójki dzieci i to właśnie dzieci bardzo często są bohaterami jej powieści. Z wielkim wyczuciem pisze o rodzicielstwie, więzi łączącej rodziców i dziecko.


"Zagubiona przeszłość" to opowieść o trudnych decyzjach i poświęceniu wszystkiego dla dobra dziecka. W dorosłym życiu, sama będąc już matką, główna bohaterka dowiaduje się, iż jako dziecko została uprowadzona z domu, od matki, przez swojego ukochanego ojca. Ten wychował jej, zapewnił szczęśliwe dzieciństwo - teraz jednak może ponieść za to karę - sprawa wychodzi na jaw i ojciec zostaje aresztowany. Proces ukazuje siłę ojcowskiej miłości, pomaga głównej bohaterce odzyskać zatarte wspomnienia. W książce nie zabrakło także wspaniale opisanej przyjaźni i zawiłości tzw. "trójkąta" - dwóch mężczyzn i kobiety. Autorka próbuje także odpowiedzieć na pytanie, czy może istnieć prawdziwa, platoniczna przyjaźń między kobietą i mężczyzną?
Podoba mi się też częsty zabieg i Picoult - 'podział' na bohaterów, przedstawianie rzeczywistości oczami każdego z nich.

Bez wahania sięgam po wszystkie jej książki i na żadnej się jeszcze nie zawiodłam. Polecam, szczególnie rodzicom!

2 komentarze:

  1. oj, ciężkie książki o dzieciach to zdecydowanie nie dla mnie, za bardzo się denerwuję...

    M.

    OdpowiedzUsuń
  2. Niektóre z jej książek faktycznie dla rodzica mogą być ciężkie, ale ta akurat granicy nie przekracza :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...