wtorek, 12 kwietnia 2016

Beata Pawlikowska "Księga kodów podświadomości"

Jest to II tom z serii "W dżungli podświadomości".Napisana lekkim językiem, przeplatana prostymi przykładami tłumaczącymi naukowe definicje. Pawlikowska porównuje podświadomość do programu operacyjnego, zarządzającego genialnym komputerem, jakim jest nasze ciało.

Wszystko, czego doświadczamy, zostaje zapisane w naszej podświadomości, czy tego chcemy, czy nie. Działa ona za pomocą kodów i sygnałów, tak sprytnie nam wysyłanych, że nie jesteśmy ich świadomi. Nie mamy dostępu do naszej podświadomości, bo też i nie możemy go mieć - jest to zbyt wielka baza danych i taki dostęp do nadmiaru wiedzy mógłby nas przytłoczyć. Dla naszego zdrowia psychicznego podświadomość ogranicza nam wiele rzeczy, wiele też narzuca - ponieważ może być wrogiem lub przyjacielem - wszystko zależy od tego, jak została zaprogramowana.

Destrukcyjne zachowania u niektórych ludzi są właśnie wynikiem zakodowanych, najczęściej w dzieciństwie, doświadczeń. Dlatego też dzieci wychowywane w domu pełnym przemocy, pomimo opuszczania go ze świadomym przeświadczeniem o pragnieniu stworzenia domu pełnego miłości, bardzo często ponawiają model, w którym się wychowali. Nie robią tego przecież świadomie, po prostu takie zachowanie podsuwa im podświadomość.

--------------------------------------------------------
"(...) podświadomość rządzi wszystkim co robisz, myślisz i czujesz" (s.15)
--------------------------------------------------------

Jeśli nosimy w sobie błędne kody, będziemy działać auto-destrukcyjnie. Jeśli natomiast kody są poprawne, bądź też nauczymy się zmieniać te fałszywe w lepsze, osiągniemy stan równowagi.

--------------------------------------------------------
"(...) jeżeli twoja podświadomość będzie przekonana o tym, że jesteś pełnowartościowym człowiekiem (...), to nie będzie ci podsuwała strachu przed zmianą, tylko będzie zachęcała do odwagi, żeby spróbować czegoś nowego. Będzie ci dodawała siły, zamiast ją odbierać." (s.41)
------------------------------------------------------

Ciekawa pozycja dla osób rozpoczynających przygodę z rozwojem osobistym.

2 komentarze:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...